Beşiktaş'a, Atletico Madrid kulübünden gelen İspanyol defans oyuncusu Francisco Montero, ülkesinin basınına bir röportaj verdi. 

Siyah-beyazlı takımdaki geleceği hakkında AS'a konuşan Montero, koronavirüs döneminde yaşadıkları, Türkiye günleri, Erling Haaland ve Miralem Pjanic gibi birçok konuda mesajlar verdi. İşte Montero'nun yaptığı açıklamalar...

- Türkiye'deki ikinci sezonunu nasıl değerlendiriyorsun?

Bireysel açıdan bakıldığında çok iyi ama takımımız Beşiktaş adına zor bir sezon oldu. Birden fazla kulvarda yer aldık, Şampiyonlar Ligi'nde oynadık. Bu daha fazla maç anlamı taşıyordu. Tabii ki daha fazla sakatlık yaşadık ve bu açıkça fark edildi.

- Birkaç maçı sen de kaçırdın...

Evet, koronavirüse yakalandım ve Şampiyonlar Ligi'ndeki bazı maçları kaçırdım.

- Üç farklı teknik direktörle nasıl bir sezon geçirdin?

Futbolda işler bekşendiği gibi gitmediğinde bunu her zaman ödeyen teknik direktör oluyor. Neyse ki Valerien Ismael göreve geldi ve bizi ciddi şekilde disipline etti. Bu sezon onunda nasıl daha iyi olacağımızı sizler de göreceksiniz.

- Şampiyonlar Ligi'nde Erling Haaland ile karşı karşıya geldin...

Evet ve o maçta her ikimiz de gol attık (gülerek). Haaland, karşılaştığım en üst düzey oyuncu ama onunla rakipken kim olduğunu fazla düşünmedim. Haaland'ı sadece engellemem gereken bir forvet olarak gördüm. Haaland'ın ne olduğunu düşünürseniz konsantrasyonunuzu kaybedersiniz. İşte o zaman da Haaland faturayı keser.

- Türkiye'deki ilk yılında statlar taraftarlara kapatıldı. Şu meşhur 'Türk cehennemi'ni hissettin mi?

Gerçekten de koronavirüs döneminde tribünlerde yaşanan değişim çok acımasızdı. Taraftarlarımız bizi başarılı olmaya itiyor. Tüyleriniz diken diken oluyor.

- Peki böyle bir ortam korku duygusunu hissettin mi?

Hayır, tam aksine böyle ortamlarda oynamayı seviyorum. Özellikle kendi sahanızda çok motive oluyorsunuz.

- Seni en çok hangisi etkiledi?

Fenrbahçe ve Galatasaray etkileyici ama Beşiktaş'ınki ile kıyaslanamaz. Herkes derbi maçlardan birine gelmeli, izlemeli, deneyimlemeli ve tabii ki tanıdını çıkarmalı.

- Miralem Pjanic'i kiralık geçirdiği sezonda nasıl buldun?

Çok iyi. Onunla harika bir ilişkim var ve o harika bir insan. Yüksek bir kalitesi var ve farkı görebiliyorsunuz. Bu sezon o olmadan mücadele edeceğiz.

- Uzun vadede kendini Türkiye'de oynarken görüyor musun?

Futbolda bunu asla bilemezsin. Ama 2025'e kadar sözleşmem var ve Beşiktaş'ta mutluyum. Daha fazla gol atmak ve büyük liglerde oynamak gibi hayalim olduğu da bir gerçek.

- Peki, İspanya'ya mı dönmek istersin yoksa diğer liglerde deneyim kazanmayı mı tercih edersin?

İspanya'ya dönmeyi herkes ister ama yurt dışınd adımınızı attığınızda herhangi bir tedirginliğiniz kalmıyor.

- Atletico'da ilk maçında gözlükle oynamıştın. Halen onları taşıyor musun?

Hayır, riskli olur. 3 yıl kadar kullandım ama çok rahatsız ediciydi. Tabii ki her zaman doğru şekilde taktım. Ama iki saniyeden sonra rahatsızlık verdi.

- Gözlüklerin olmadan bir kaza yapmaktan korkmuyor musun?

Artık düşünmüyorum bile. Kontrollerimi yaptırıyorum ve kendimi iyi hissediyorum. Hava topuna güçlü bir şekilde gitmem gerekiyorsa, onu kazanabilmek adına her şeyi yapıyorum.

- Taraftarlar dışında Türk futbolunda seni etkileyen başka neler oldu?

Futbol fiziğe dayalı şekilde oynanıyor. Birçok futbolcu sizi temin ederim ki Türkiye'de olağanüstü iyi mücadele ediyor. Rakipler çok baskı yapıyor ve bunaltıcı oynamaya çalışıyor.

- Hangi oyuncu etkileyiciydi?

Vincent Aboubakar. Şu anda kendisi Suudi Arabistan'da. Onunla ilk yılımda tanıştım ve gerçekten deyim yerindeyse bir canavardı. Çok iyi bir futbolcu.

- Peki Suudi Arabistan gibi bir lige gitmeyi düşünür müsün?

Gözden kaçırmayın

Beşiktaş'ta stoper transferi operasyonu Beşiktaş'ta stoper transferi operasyonu

Hayır. Şu anda sadece kendimi geliştirmeye ve takımıma katkı sağlamaya odaklandım.

SPORX